لوگو

سوالات پیش از خواب: معنای زندگی چیه؟

اگزیستانسیالیسم یک مکتب فلسفی است که بر آزادی و مسئولیت فردی تأکید دارد. فیلسوفان اگزیستانسیال معتقدند که انسان‌ها موجوداتی آزاد هستند که می‌توانند معنای زندگی خود را انتخاب کنند.

بعضی سوالا تلنگر خوبی میزنه به من و تا جاهای جالبی میرم، تو یه کانال تلگرامی یه سوال ساده:‌

معنای زندگی چیه؟

جوابی که براش داشتم این بود:

مجموعه‌ای از سلول‌ها هستیم که فرصت حیات پیدا کردن برای یک مدت محدود. هدف خاصی پشتش نیست این زمان رو می‌تونیم به هر چیزی اختصاص بدیم. 

 

میشه دنبال پول دوید ، میشه تو طبیعت لذت برد، میشه این تایم رو صرف تولید مثل و بزرگ کردن یه مجموعه سلول دیگه کرد وقتی هم که تایم تموم شد تموم شده…

 

کنجکاو شدم بدونم به کدوم فلسفه نزدیکی بیشتری داره ، از هوش مصنوعی گوگل سوال کردم و نتیجه جالبی داشت برام:

 

دیدگاه شما به زندگی با اگزیستانسیالیسم نزدیکی بیشتری دارد. اگزیستانسیالیسم یک مکتب فلسفی است که بر آزادی و مسئولیت فردی تأکید دارد. فیلسوفان اگزیستانسیال معتقدند که انسان‌ها موجوداتی آزاد هستند که می‌توانند معنای زندگی خود را انتخاب کنند.

دیدگاه شما این است که زندگی ما یک فرصت محدود است که می‌توانیم آن را به هر چیزی که می‌خواهیم اختصاص دهیم. شما معتقدید که هدف خاصی پشت زندگی وجود ندارد و این به عهده ماست که معنای زندگی خود را پیدا کنیم.

این دیدگاه با برخی از مفاهیم اصلی اگزیستانسیالیسم مطابقت دارد. به عنوان مثال، شما بر آزادی فردی تأکید می‌کنید و معتقدید که ما مسئول انتخاب‌های خود هستیم. همچنین، شما معتقدید که زندگی ما معنادار است، اما این به عهده ماست که آن را پیدا کنیم.

البته، این بدان معنا نیست که دیدگاه شما کاملاً با اگزیستانسیالیسم مطابقت دارد. برخی از فیلسوفان اگزیستانسیال معتقدند که زندگی ما هدف خاصی دارد، حتی اگر آن هدف را درک نکنیم. همچنین، برخی از آنها معتقدند که ما مسئول انتخاب‌های خود هستیم، اما این مسئولیت لزوماً با آزادی همراه نیست.

با این حال، به طور کلی می‌توان گفت که دیدگاه شما به زندگی با اگزیستانسیالیسم نزدیکی بیشتری دارد.

در اینجا برخی از فیلسوفان اگزیستانسیال که دیدگاه شما ممکن است با آنها همسو باشد، آورده شده است:

  • سورن کی یرکگارد
  • ژان پل سارتر
  • آلبر کامو
  • فرانتس کافکا
  • داستایفسکی

البته، این بدان معنا نیست که شما باید با این فیلسوفان موافق باشید. در نهایت، فلسفه زندگی یک موضوع شخصی است و هر کس باید برای خود معنای زندگی را پیدا کند.

0 0 رای ها
رتبه بندی مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب دیگر