لوگو

اهمیت Self Date در سلامت روان

self date یا قرار ملاقات با خود، یک فعالیت است که در آن فرد به تنهایی به یک فعالیت لذت بخش می پردازد. این فعالیت می تواند شامل رفتن به سینما، رستوران، موزه، یا حتی فقط پیاده روی در پارک باشد.

دو هفته هست که شنبه ها رو به خودم اختصاص میدم. یعنی هیچ برنامه ای که شخص دیگه ای هرگونه دخالتی توش داشته باشه رو رد میکنم و به Self Date اختصاص دادم شنبه ها رو و خیلی تو آرامش روانم تاثیر گذاشته. کمی با خودم فکر کردم که دلیلش چی میتونه باشه؟

اولین چیزی که بهش رسیدم اینه که من از اینکه حس کنم کنترل امورم دست کسی دیگه هست خیلی مضطرب میشم و همیشه تو همه چیز اولویت اولم این هست که خودم کنترل زندگیم رو داشته باشم. مهمترین چیزی که تو این برنامه شنبه هام این حس رو بهم میده همین حس کنترل هست.

خیلی چیز عجیب و غریبی نیست، صبح از خونه میرم بیرون تو پارک زیر آفتاب ملایم قدم میزنم و موزیک مورد علاقه گوش میکنم. بعدش غذایی که دوس دارم رو میرم سفارش میدم میخورم و یه سر به مرکز خرید میزنم و یه بستنی خودم رو مهمون میکنم. خیلی بدیهی به نظر میرسه  اما به طرز خوبی حس خوبی بهم میده. کنجکاو شدم بیشتر درموردش بدونم و نتیجه شد این:

self date یا قرار ملاقات با خود، یک فعالیت است که در آن فرد به تنهایی به یک فعالیت لذت بخش می پردازد. این فعالیت می تواند شامل رفتن به سینما، رستوران، موزه، یا حتی فقط پیاده روی در پارک باشد.

self date می تواند به دلایل مختلفی حال ما را خوب کند. یکی از دلایل این است که به ما کمک می کند تا به خودمان اهمیت دهیم و نیازهای خود را برآورده کنیم. وقتی به تنهایی به یک فعالیت لذت بخش می پردازیم، نشان می دهیم که برای خودمان ارزش قائل هستیم و به خودمان اهمیت می دهیم. این امر می تواند به افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس ما کمک کند.

دلیل دیگر این است که self date به ما کمک می کند تا با خودمان بیشتر آشنا شویم. وقتی به تنهایی به یک فعالیت جدید می پردازیم، فرصتی برای کشف چیزهای جدید در مورد خودمان داریم. این امر می تواند به ما کمک کند تا خودمان را بهتر بشناسیم و از نقاط قوت و ضعف خود آگاه شویم.

ارتباط بین self date و حس اینکه کنترل زندگیم دست خود ما هست، در همین نکته است. وقتی به تنهایی به یک فعالیت لذت بخش می پردازیم، احساس می کنیم که کنترل زندگی خود را در دست داریم. ما می توانیم انتخاب کنیم که چه کاری انجام دهیم و چگونه اوقات خود را بگذرانیم. این امر می تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند و باعث شود که احساس کنیم زندگی در کنترل ماست.

در اینجا چند نمونه از self date ها آورده شده است:

  • رفتن به سینما و دیدن فیلم مورد علاقه خود
  • رفتن به رستوران و صرف غذای مورد علاقه خود
  • رفتن به موزه و بازدید از نمایشگاه مورد علاقه خود
  • پیاده روی در پارک و لذت بردن از طبیعت
  • رفتن به کلاس یا کارگاه آموزشی
  • خواندن کتاب مورد علاقه خود
  • گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود
  • نوشتن در دفتر خاطرات
  • انجام فعالیت های هنری

اگر به دنبال راهی برای حال خوب کردن خود هستید، حتماً self date را امتحان کنید.

این یک فعالیت ساده و سرگرم کننده است که می تواند مزایای زیادی برای سلامت روان شما داشته باشد.

5 1 رای
رتبه بندی مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب دیگر