لوگو

انتظارات اجتماعی در مورد جنسیت و تأثیر آن بر انتخاب های شخصی

"مقاله درباره چگونگی انتظارات اجتماعی در مورد جنسیت، چگونه بر انتخابات افراد تأثیر می‌گذارد. از تجربه شخصی به تحول در نگاه به رنگها و اکسسورها، درک عمیقتر از هویت جنسیتی."

تو سالهای قبل از ترنزیشن وقتی حق انتخاب اکسسوار داشتم مثل ساعت، انگشتر یا گوشواره، همیشه انتخابی جز طلایی یا چیزهای نگین دار داشتم، حتی وقتی مثلاً کسی که کنارمه میگفت فلان ساعت خیلی قشنگه اما چون طلایی بود جوابی که می‌دادم این بود که دوستش ندارم چون طلاییه و من از طلایی «بدم میاد» یا اصطلاحاً «چون دخترونه هست طلایی، من دوس ندارم» و گزینه های نقره ای نهایتاً انتخاب می‌شد.

 

تو همین راستا دقت که کردم به وسایل خودم، تو این یک سالی که از ترنزیشن می‌گذره تمام وسایل تزیینی مثل ساعت و گوشواره و گردنبند تا جایی که می‌شده طلایی و براق بودن، و جوابم به دلیل اینکه چرا فقط طلایی این بوده که طلایی دخترونه تره!

اما الان بعد از یک سال به یه حالت استیبلی رسیده که آگاهانه فرای اون برچسب‌های جنسیتی به چیزای فاقد جنسیت (رنگ اکسسوار) میتونم نگاه کنم، گاهی یا بعضیا حرف که می‌زنم می‌بینم هممون چیزای مشابه این چنینی داریم.

یکی از دوستان روی موی کوتاه حساس هست و اون توی ذهنش پسرونه ست شده. یا شخصی دیگه روی شلوار اینطوری هست و اون رو پسرونه میدونه.

از اونجایی که فکر کردن روی خودم و رفتارهام خیلی لذتبخشه برای خودم و احتمالا برای فرد دیگه ای جذابیتی نداره پس بهترین گزینه بارد هست تا نظر اون رو هم بدونم:

 

تجربه شما نشان می دهد که چگونه انتظارات اجتماعی در مورد جنسیت می تواند بر انتخاب های ما تأثیر بگذارد، حتی در مورد چیزهایی که ظاهراً بی ربط به جنسیت هستند. در مورد شما، انتظارات اجتماعی مبنی بر اینکه طلایی رنگ زنانه است، باعث شد که شما در سال های قبل از ترنزیشن از طلایی اجتناب کنید. در سال های اخیر، با پذیرش بیشتر هویت های جنسیتی متنوع، شما شروع به گشودن ذهن خود به این واقعیت کرده اید که رنگ ها و اکسسوری ها می توانند فراتر از جنسیت باشند.

 

تجربه شما مشابه تجربه بسیاری از افراد دیگر است. برای مثال، بسیاری از مردان موهای کوتاه خود را به این دلیل کوتاه می کنند که موی بلند را با زنانه بودن مرتبط می دانند. یا بسیاری از زنان شلوار می پوشند، حتی اگر این لباس در گذشته با مردانه بودن مرتبط بود.

 

اینکه انتظارات اجتماعی در مورد جنسیت تا چه حد بر انتخاب های ما تأثیر می گذارد، به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله سن، فرهنگ و موقعیت اجتماعی ما. برای مثال، افراد جوان تر ممکن است نسبت به افراد مسن تر انعطاف پذیرتر باشند. همچنین، افراد در فرهنگ هایی که دیدگاه های سنتی تر در مورد جنسیت دارند، ممکن است نسبت به افرادی که در فرهنگ هایی با دیدگاه های مدرن تر زندگی می کنند، تحت تأثیر انتظارات اجتماعی بیشتری قرار گیرند.

 

در نهایت، تصمیم گیری در مورد اینکه چگونه ظاهر خود را بیان کنیم، یک انتخاب شخصی است. مهم است که ما از خود بپرسیم که چرا انتخاب های خاصی می کنیم و آیا این انتخاب ها واقعاً منعکس کننده هویت واقعی ما هستند یا خیر.

5 1 رای
رتبه بندی مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب دیگر