لوگو

چطور با Misgender شدن مقابله می‌کنم؟

Misgender شدن زن ترنس یعنی اینکه هویت جنسیتی واقعی او به عنوان زن، توسط دیگران نادیده گرفته شود و به او با عنوان مرد یا با ضمیرهای مردانه خطاب شود. این اتفاق می‌تواند به صورت عمدی یا غیرعمدی رخ دهد.

Misgender شدن یعنی چی؟

Misgender شدن زن ترنس یعنی اینکه هویت جنسیتی واقعی او به عنوان زن، توسط دیگران نادیده گرفته شود و به او با عنوان مرد یا با ضمیرهای مردانه خطاب شود. این اتفاق می‌تواند به صورت عمدی یا غیرعمدی رخ دهد.

در حالت عمدی، فرد به قصد توهین یا تحقیر زن ترنس، او را با ضمیرهای مردانه خطاب می‌کند. این رفتار نوعی تراجنسیت‌هراسی محسوب می‌شود و می‌تواند عواقب منفی زیادی برای زن ترنس داشته باشد.

در حالت غیرعمدی، فرد ممکن است به سادگی آگاهی کافی از هویت جنسیتی زنان ترنس نداشته باشد و به اشتباه او را با ضمیرهای مردانه خطاب کند. این اتفاق می‌تواند به دلیل عدم آشنایی با مسائل هویت جنسیتی یا تبعیض‌های ساختاری موجود در جامعه رخ دهد.

در موقعیت های مختلف چطور رفتار میکنم؟

شخصاً برای من اوایل خیلی زیاد این موضوع آزاردهنده بود، موقعیت هایی که این اتفاق میوفتاد خیلی زیاد نبود اما همون مواقع هم آزاردهنده بود، به عنوان مثال مسئول صندوقی که برای حساب کردن پول غذا موقع خروج ، نوش جان آقا خطاب میکرد یا صندوق دار فروشگاه.

در این دو مورد با توجه به اینکه ظاهر من دیده میشد و قصد آزار پشت این رفتار بود اذیت میشدم. 

این اواخر در مواقع مشابه بدون اینکه ذره ای ناراحتی یا مکث یا نشون دادن رفتاری که نشون این باشه که من آزرده شدم و شما به قصد خودتون یعنی آزرده کردن بود رسیدین و اون حس رضایت رو دریافت کنند، جوری که انگار اتفاقی نیوفته رفتار میکنم و راه خودم رو ادامه میدم. 

اما مواردی ممکنه پیش بیاد که نشه با نادیده گرفتن فرد ادامه داد، در این موارد اگر فرد زن باشه من اون رو مرد خطاب میکنم و برعکس. رفتار متقابل.

برای من بیشترین میسجندر شدن پشت تلفن اتفاق میوفته، تو این موارد دو حالت رو پیش میگیرم:

  • اگر موضوع اهمیتی نداشته باشه و مکالمه خیلی کوتاه باشه اهمیتی نمیدم و گفتگو رو ادامه میدم 
  • اگر اهمیت داشته باشه و یا ازم سوال بشه که ببخشید با یه خانم قرار بود صحبت کنم؟ جواب میدم که بله خودم هستم و صدام اینشکلیه و رفتاری که متقابلاً دریافت میکنم عذخواهی زیاد اونهاست که به نظرم رفتار خوبیه.

 

اساسی ترین چیزی که در نظر دارم اینه که نباید فرد از آزرده شدن من ذره ای لذت ببره.

 این رو از صحنه ای از فیلم Imitation Game که سالها قبل دیدم یاد گرفته بودم و همیشه یاد اون صحنه میوفتم.

 

اون بخش رو جدا کردم:

پخش ویدیو
5 1 رای
رتبه بندی مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها