لوگو

سوالات رایج

در اینجا لیست به‌روز شده از پرسش‌ها و جواب‌هایم را ارائه می‌دهم. با توجه به طبیعت فردی و شخصی، این جواب‌ها نمایانگر تجربیات شخصی من هستند و ممکن است برای همه مناسب نباشند. برای جواب‌های کامل‌تر، به منابع مرتبط مراجعه کنید.

معمولاً سوالای تکراری زیادی ازم پرسیده میشه که گفتم بد نیست شاید اینجا همه رو به صورت  متمرکز و با به روز رسانی لیست کنم، جوابایی که حالات شخصی و فردی داره طبیعتاً نسخه پیچی برای همه افراد نیست و صرفاً جوابهای شخصی من هستن؛ بقیه چیزها با لینک به منابع جواب داده شدن:

کام اوت یعنی چی؟

کام‌اوت کردن به معنی بیرون آمدن است، اما وقتی در مورد خانواده رنگین‌کمانی بکار برده می‌شود، منظور بیرون آمدن از گنجه یا پستو و در واقع به معنای آشکار سازی گرایش جنسی می‌باشد. این عبارت در ابتدا تنها مختص همجنسگرایان بود، اما امروز در میان تمامی گرایش‌های جنسی غیر استریت، متداول است. تقریباً تمام کسانی که کام‌اوت می‌کنند، پیش از آن، درگیر پروسه‌ای طولانی جهت شناخت، کسب آگاهی و پذیرش خویش بوده‌اند و بعد به هر دلیلی تصمیم می‌گیرند که گرایش خود را برای شخص یا اشخاصی آشکار نمایند.

زن ترنس یعنی چی؟

به فردی گفته می‌شود که جنسیت انتسابی زمان تولد او مرد بوده‌است ولی بعداً خود را زن هویت‌یابی می‌کند.

مرد ترنس یعنی چی؟

مرد ترنس یعنی کسی که هویت جنسی خودش رو مرد میدونه اما در بدن منسوب به زنان (زنانه) به دنیا اومده. فارغ از اینکه جراحی کرده یا نکرده باشه و یا هورمون تراپی کرده یا نکرده باشه.
هویت جنسی ارتباطی با ظاهر فرد یا آلت فرد نداره.

از کجا مطمئن هستی ترنس هستی؟

هویت جنسی فقط توسط خود شخص تعیین میشه. اطمینان یا عدم اطمینان شخص به خودش مربوط هست.

اگر پشیمون بشی چی؟

درصد پشمانی (!) یا به زور پشیمان کردن افرادی که ترنزیشن رو شروع میکنند ۸ درصد هست:

طبق آمار و دلایلش اینجا بیان شده. 

پژوهشی که در سال ۲۰۱۵ به بررسی افراد ترنسجندر امریکایی پرداخته نشان می‌دهد که ۸% از پاسخ‌دهندگانی که مراحل تصدیق جنسیت را پشت سر گذاشته بودند اعلام کرده اند که تاکنون تصدیق جنسیت مجدد انجام داده اند، و ۶۲% از این دسته از افراد بعد از آن مجددا با هویت ترنس به زندگی خود ادامه داده بودند.

با فرض اینکه پشیمون (!) بشم، گزینه De-Transition وجود داره. اما با توجه به اینکه هیچ دوره ای تو زندگیم اینقدر خوشحال و راضی نبودم از زندگی، ۹۹.۹۹۹% در مسیر درست هستم.

این مقاله به خوبی توضیح داده

از کی فهمیدی ترنس هستی؟

جواب خلاصه، از ۶-۷ سالگی!

جواب طولانی:

از سن پایین و کودکی اولین چیزهایی که یادم میاد با دوست نزدیکم صحبت میکردم که من باید دختر به دنیا میومدم، اشتباه شده، آرزوم هست صبح بیدار بشم و ببینم در بدن دخترونه هستم، ازین قبیل چیزها…

حتی در کودکی که به خدا اعتقاد داشتم ازش خواهش میکردم نصف عمر من رو بگیره برای خودش و من رو در بدن دخترونه بیدار کنه، نیازی نیست زیبا باشه. 

هیچوقت تو جمع‌های پسرانه به راحتی قاطی افراد نشدم یا با تفریحات یا علایق تیپیکال اونها ارتباط برقرار نکردم. 

چرا زودتر شروع نکردی به تغییر جنسیت؟

اول اینکه عبارت تغییر جنسیت غلط هست! چون هویت جنسی من از لحظه جنینی زن بوده اما بدن من متفاوت بوده. پس جنسیت من تغییر نکرده هرگز، بلکه بدن من “تطبیق” داده شده با هویت جنسی من. 

هرکس با توجه به شرایط زندگی و میزان و شدت دیسفوریا (ناراحتی از بدن) که داره ترنزیشن رو شروع میکنه یا هرگز شروع نمیکنه. هیچ قانونی وجود نداره که کسی که ترنس هست باید بازه زمانی فلان سال از فهمیدن شروع کنه.

شرایط من جوری بوده که در این نقطه تصمیم گرفتم. ای کاش قبل از بلوغ شروع میکردم، اما چیزی که الان هست همین وضعیت فعلی هست و من هم به شدت راضی هستم.

به خانواده گفتی؟

اعضای درجه یک خانواده و دوستان و افرادی که باهاشون در ارتباط هستم از هویت جنسی من مطلع هستن.

حتماً باید هورمون دریافت کنی؟

خیر، هرکس با توجه به ترجیح خودش تصمیم میگیره که هورمون دریافت کنه یا نکنه. من ترجیح دادم که دریافت کنم.

عمل کردی؟ الان به پسر گرایش داری یا دختر؟

این سوال خصوصیه، اگر به خودتون اجازه نمیدین این سوال رو از کسی که ترنس نیست بپرسید، پس محترمانه هست که این رو نپرسید، مگر اینکه میزان صمیمیت از یه درجه ای بیشتر باشه. تخت خواب دیگران به شما ارتباطی نداره.

بعد از عمل تخلیه بیضه همچنان عملکرد مثل سابق هست؟

به دلیل قطع شدن منبع تستسترون عملکرد مرتبط با اون هم به میزان زیادی افت میکنه و عملکرد جنسی تحت کنترل استروژن قرار میگیره. به بیان ساده تر لذت جنسی شکل متفاوت تری پیدا میکنه.

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب دیگر

۱۹ فروردین ۱۴۰۲

سوالات رایج

۸ بهمن ۱۴۰۱

دیکشنری

۶ بهمن ۱۴۰۱

صفحه اصلی